Listed below are Maryland REALTORS® Endorsed State Candidates for the 2018 General Election.  After careful review of completed candidate questionnaires* for Open Seats and/or past Incumbent Real Estate Legislative History (Master Senate Legislative Vote Tracking / Master House Legislative Vote Tracking), these candidates were determined to be REALTOR® Advocates for important real estate and homeownership issues alike.  

Please Note:  Local Candidates have been endorsed/are supported** by the Local Association/Board of REALTORS® for the respective County.  Any questions regarding State Endorsed Candidates, please email info@mdrealtor.org. For locals, please contact the local Association/Board.

*Rather than endorsed candidates, the National Association of REALTORS® (NAR) and Frederick County Association of REALTORS® uses the term Supported candidates (unless otherwise noted). 

**In some instances no questionnaires were received from Candidates, therefore, No Endorsement is noted.

 

 


2018 GENERAL ELECTION FEDERAL CANDIDATES SUPPORTED BY NAR

US Senate

Ben Cardin (D)

Chris Van Hollen (D, up for reelection in 2022)

US House of Representatives

District 01  Andy Harris (R)

District 02 Dutch Ruppersberger (D)

District 03 John Sarbanes (D - Supported/Does not accept PAC donations)

District 04 Anthony Brown (D)

District 05 Steny Hoyer (D)

District 06 David Trone (D - Endorsed, open seat/Does not accept PAC donations)

District 07 Elijah Cummings (D)

District 08 Jamie Raskin (D)

 

                                                 GOVERNOR FOR THE STATE OF MARYLAND

                                                                      Larry Hogan (R)

 

Allegany

House of Delegates

District: 01A

R Beitzel , Wendell R.

District: 01B

R Buckel , Jason C.

District: 01C

R McKay , Mike

State Senate

District: 01

R Edwards , George C.

Local Seats

Anne Arundel

House of Delegates

District: 21

D Barnes , Ben
D Pena-Melnyk , Joseline

District: 30A

D Busch , Mike

District: 30B

R Howard , Seth

District: 31A

D Carey , Ned

District: 31B

R Chisholm , Brian
R Kipke , Nicholaus R.

District: 32

D Chang , Mark S.

District: 33

R Malone , Michael Edward
R McConkey , Tony
R Saab , Sid

State Senate

District: 21

D Rosapepe , Jim

District: 30

R George , Ron

District: 31

R Simonaire , Bryan W.

District: 32

D Beidle , Pam

District: 33

R Reilly , Edward R.

Local Seats

County Executive

R Schuh , Steve

District 1, County Council

R Burns , Kim McCoy

District 2, County Council

D Pickard , Allison

District 3, County Council

R Volke , Nathan

District 4, County Council

D Pruski , Andrew

District 5, County Council

R Fiedler , Amanda

District 6, County Council

D Rodvien , Lisa Brannigan

District 7, County Council

R Haire , Jessica

State's Attorney

R Adams , Wes

The Clerk of Circuit Court

R Arnold , Doug

The Register of Wills

R Parker , Lauren

Baltimore City

House of Delegates

District: 40

D Conaway , Frank M. Jr.

District: 41

D Rosenberg , Samuel I. "Sandy"

District: 43

D Anderson , Curt
D McIntosh , Maggie

District: 44A

D Haynes , Keith E.

District: 45

D Branch , Talmadge
D Glenn , Cheryl D.

District: 46

D Clippinger , Luke
D Lewis , Robbyn
D Lierman , Brooke Elizabeth

State Senate

District: 40

D Hayes , Antonio

District: 41

No Endorsements

District: 43

D Washington , Mary

District: 44

D Nathan-Pulliam , Shirley

District: 45

D McCray , Cory

District: 46

D Ferguson , Bill

Local Seats

Baltimore County

House of Delegates

District: 06

R Grammer , Robin L.
R Long , Bob
R Metzgar , Ric

District: 07

R Impallaria , Rick
R Szeliga , Kathy

District: 08

D Bromwell , Eric
R Cluster , Joe
R Norman , Joe

District: 10

D Brooks , Benjamin
D Jalisi , Jay
D Jones , Adrienne A.

District: 11

D Cardin , Jon
D Stein , Dana

District: 12

D Ebersole , Eric
D Hill , Terri

District: 42A

No Endorsements

District: 42B

No Endorsements

District: 44B

D Young , Pat

State Senate

District: 06

R Salling , Johnny R.

District: 07

R Jennings , J. B.

District: 08

D Klausmeier , Katherine

District: 10

D Kelley , Delores G.

District: 11

D Zirkin , Bobby A.

District: 12

D Lam , Clarence

District: 42

R West , Chris

Local Seats

Calvert

House of Delegates

District: 27B

D Jackson , Michael A.

District: 27C

R Fisher , Mark N.

District: 29C

R Clark , Gerald W. "Jerry"

State Senate

District: 27

D Miller , Thomas V. Mike Jr.

District: 29

R Bailey , Jack

Local Seats

At Large, Commissioners

R Hance , Earl "Buddy"
R Weems , Steve

District 1, County Commissioners

R Hart , Mike

District 2, County Commissioners

R Hutchins , Tim

District 3, County Commissioners

R McConkey , Kelly

Caroline

House of Delegates

District: 36

R Arentz , Steven James
R Ghrist , Jeff
R Jacobs , Jay A.

District: 37B

R Adams , Christopher T.
R Mautz , Johnny

State Senate

District: 36

R Herhey , Stephen

District: 37

R Eckardt , Adelaide "Addie"

Local Seats

County Commissioner

R Levengood , Wilbur
R Porter , Larry

Carroll

House of Delegates

District: 04

R Ciliberti , Barrie S.
R Cox , Dan
R Pippy , Jesse

District: 05

R Krebs , Susan
R Rose , April
R Shoemaker , Haven

District: 09A

R Kittleman , Trent
R Miller , Warren E.

State Senate

District: 04

R Hough , Michael

District: 05

R Ready , Justin

District: 09

R Bates , Gail H.

Local Seats

District 1, County Commissioners

R Wantz , Steve

District 2, County Commissioners

R Weaver , Richard

District 3, County Commissioners

R Frazier , Dennis

District 4, County Commissioners

R Bouchat , Eric

District 5, County Commissioners

R Rothstein , Ed

Cecil

House of Delegates

District: 35A

R Hornberger , Kevin Bailey

District: 35B

R Cassilly , Andrew
R Reilly , Teresa

District: 36

R Arentz , Steven James
R Ghrist , Jeff
R Jacobs , Jay A.

State Senate

District: 35

No endorsement

District: 36

R Herhey , Stephen

Local Seats

Charles

House of Delegates

District: 27A

D Proctor , Susie

District: 28

D Patterson , Edith J.
D Wilson , C. T.
R Woodruff , Maureen (REALTOR)

State Senate

District: 27

D Miller , Thomas V. Mike Jr.

District: 28

R Dotson , Bill

Local Seats

District 1, County Commissioner

D Bowling , Gilbert

District 4, County Commissioner

D Rucci , Bobby (REALTOR)

Dorchester

House of Delegates

District: 37A

D Sample-Hughes , Sheree

District: 37B

R Adams , Christopher T.
R Mautz , Johnny

State Senate

District: 37

R Eckardt , Adelaide "Addie"

Local Seats

District 1, County Council

R Satterfield , Don

Frederick

House of Delegates

District: 03A

D Krimm , Carol L.
D Young , Karen Lewis

District: 03B

R Folden , William "Bill"

District: 04

R Ciliberti , Barrie S.
R Cox , Dan
R Pippy , Jesse

State Senate

District: 03

D Young , Ronald Nelson

District: 04

R Hough , Michael

Local Seats

County Executive (Both Supported)

R Afzali , Kathy
D Gardner , Jan

District 0/At Large, County Council (2 Seats)

R Farrar , Danny
I Otis , Bud

District 1, County Council

R Grubb , Kevin

District 2. County Council (Write In)

R Chmelik , Tony

District 3, County Council

D Keegan-Ayer , M. C.

District 4, County Council

D Fitzwater , Jessica

District 5

R Blue , Michael

Garrett

House of Delegates

District: 01A

R Beitzel , Wendell R.

State Senate

District: 01

R Edwards , George C.

Local Seats

Harford

House of Delegates

District: 07

R Impallaria , Rick
R Szeliga , Kathy

District: 34A

R Glass , Glen
D Lisanti , Mary Ann

District: 34B

R McComas , Susan K.

District: 35B

R Cassilly , Andrew
R Reilly , Teresa

State Senate

District: 07

R Jennings , J. B.

District: 34

R Cassilly , Bob

District: 35

No endorsement

Local Seats

Howard

House of Delegates

District: 09A

R Kittleman , Trent
R Miller , Warren E.

District: 09B

R Flanagan , Bob

District: 12

D Ebersole , Eric
D Hill , Terri

District: 13

D Atterbeary , Vanessa
D Pendergrass , Shane

State Senate

District: 09

R Bates , Gail H.

District: 12

D Lam , Clarence

District: 13

D Guzzone , Guy

Local Seats

County Executive

R Kittleman , Allan

District 5

R Yungmann , David (REALTOR)

Kent

House of Delegates

District: 36

R Arentz , Steven James
R Ghrist , Jeff
R Jacobs , Jay A.

State Senate

District: 36

R Herhey , Stephen

Local Seats

Montgomery

House of Delegates

District: 14

D Kaiser , Anne R.
D Luedtke , Eric
D Queen , Pamela

District: 15

D Dumais , Kathleen
D Fraser-Hidalgo , David
R Jacobs , Harvey

District: 16

D Kelly , Ariana
D Korman , Marc

District: 17

D Barve , Kumar P.
D Gilchrist , Jim

District: 18

D Carr , Al

District: 19

D Cullison , Bonnie

District: 20

No Endorsements

District: 39

D Reznik , Kirill

State Senate

District: 14

D Zucker , Craig J.

District: 15

D Feldman , Brian J.

District: 16

D Lee , Susan C.

District: 17

D Kagan , Cheryl C.

District: 18

D Waldstreicher , Jeff

District: 19

D Kramer , Ben

District: 20

D Smith , Will

District: 39

D King , Nancy J.

Local Seats

County Executive

D Elrich , Marc

District 0/At Large, County Council (4 Seats)

D Albornoz , Gabe
D Glass , Evan
D Jawando , Will
D Riemer , Hans

District 1, County Council

D Friedson , Andrew

District 2, County Council

D Rice , Craig

District 3, County Council

D Katz , Sydney

District 4, County Council

D Navarro , Nancy

District 5, County Council

D Hucker , Tom

Prince George's

House of Delegates

District: 21

D Barnes , Ben
D Pena-Melnyk , Joseline

District: 22

D Gaines , Tawanna P.
D Healey , Anne
D Washington , Alonzo T.

District: 23A

D Valentino-Smith , Geraldine

District: 23B

D Holmes , Marvin E. Jr.

District: 24

D Barron , Erek L.
D Lewis , Jazz

District: 25

D Barnes , Darryl
D Charles , Nick
D Davis , Dereck E.

District: 26

D Turner , Veronica
D Valderrama , Kris
D Walker , Jay

District: 27A

D Proctor , Susie

District: 27B

D Jackson , Michael A.

District: 47A

D Fennell , Diana M.

District: 47B

D Fisher , Wanika

State Senate

District: 21

D Rosapepe , Jim

District: 22

D Pinsky , Paul G.

District: 23

D Peters , Douglas J. J.

District: 24

D Benson , Joanne C.

District: 25

D Griffith , Melony

District: 26

D Patterson , Obie

District: 27

D Miller , Thomas V. Mike Jr.

District: 47

No Endorsements

Local Seats

County Executive

D Alsobrooks , Angela

District 0/At Large, County Council (2 Seats)

D Franklin , Mel
D Hawkins , Calvin

District 1, County Council

D Dernoga , Tom

District 3, County Council

D Glaros , Danielle

District 4, County Council

D Turner , Todd

District 5, County Council

D Ivey , Jolene (REALTOR)

District 6, County Council

D Davis , Derrick

District 7, County Council

D Streeter , Rodney

District 8, County Council

D Anderson-Walker , Monique (REALTOR)

District 9, County Council

D Harrison , Sydney

Queen Anne's

House of Delegates

District: 36

R Arentz , Steven James
R Ghrist , Jeff
R Jacobs , Jay A.

State Senate

District: 36

R Herhey , Stephen

Local Seats

Somerset

House of Delegates

District: 38A

R Otto , Charles James

State Senate

District: 38

D Mathias , Jim

Local Seats

District 5, County Commissioner

D Laird , Randy

St. Mary's

House of Delegates

District: 29A

R Morgan , Matt

District: 29B

R Rey , Deb

District: 29C

R Clark , Gerald W. "Jerry"

State Senate

District: 29

R Bailey , Jack

Local Seats

Commissioner President

D Thompson , Howard

County Commissioner, District 1

R Colvin , Eric

County Commissioner, District 2

R Hewitt , Michael

County Commissioner, District 4

R Morgan , Todd

Talbot

House of Delegates

District: 37B

R Adams , Christopher T.
R Mautz , Johnny

State Senate

District: 37

R Eckardt , Adelaide "Addie"

Local Seats

County Council

R Callahan , Chuck
R Divilio , Frank
D Haythe , Keasha
D Lesher , Pete
R Pack , Corey
R Williams , Jennifer

Washington

House of Delegates

District: 01C

R McKay , Mike

District: 02A

R Parrott , Neil C.
R Wivell , William Joseph

District: 02B

R Corderman , Paul D.

State Senate

District: 01

R Edwards , George C.

District: 02

R Serafini , Andrew A.

Local Seats

Wicomico

House of Delegates

District: 37A

D Sample-Hughes , Sheree

District: 37B

R Adams , Christopher T.
R Mautz , Johnny

District: 38A

R Otto , Charles James

District: 38B

R Anderton , Carl Jr.

District: 38C

R Hartman , Wayne

State Senate

District: 37

R Eckardt , Adelaide "Addie"

District: 38

D Mathias , Jim

Local Seats

At Large, County Council

R Cannon , John
D McCain , William (Bill)

District 2, County Council

R Kilmer , Marc

District 3, County Council

R Dodd , Larry

District 4, County Council

R Cain , Suzanah (REALTOR)

Worcester

House of Delegates

District: 38B

R Anderton , Carl Jr.

District: 38C

R Hartman , Wayne

State Senate

District: 38

D Mathias , Jim

Local Seats

District 1, County Commissioner

D Nordstrom , Joshua

District 3, County Commissioner

R Church , Bud (REALTOR)

District 5, County Commissioner

R Bertino , Chip